10 filmů, které chci vidět

17 března, 2020

Tento seznam filmů jsem si včera večer naťukala do poznámek v počítači spolu s dalšími věcmi, které bych mohla během následujících „volných dní“ udělat. To asi teď děláme všichni, však? Jsou to filmy, které chci vidět, ale pro mě, která usínám před desátou hodinou večer, to není úplně záležitost všedních dní. Takže toto je ideální čas. A když už jsme u toho času, tak mám ho i na to, abych tento seznam přidala na svůj blog. Budu ráda, když někoho z vás inspiruje. 

Seznam filmů je čistě subjektivní a v náhodném pořadí. Ke všem jsem se snažila dát odkaz, kde se na filmy můžete podívat. Velká většina je dostupná na aerovod.cz a nebo na dafilms.cz. Takže uvidíte dobré filmy a ještě k tomu podpoříte jejich tvůrce.

O několika z nich bylo poslední dobou dost slyšet s ohledem na Oscary, ocenění a tak vůbec. Takže netřeba představovat. Ale některé v jedné nebo ve dvou větách představím.

  1. Day for Night (François Truffaut, 1973) Na tento francouzský film se těším nejvíc, asi proto jsem ho podvědomě napsala na seznam jako první. Je to film o tom, jak se točí film – o vztazích mezi štábem, herci a režisérem, který čelí mnoha problémům, aby film vůbec dokončil.
  2. Parasite (Pong Čun-ho, 2019) 
  3. Genèse ( Philippe Lesage, 2018)
  4. Displace (Veronika Donutková, Radim Výchopeň, 2019) Jediný dokument na seznamu od talentované kameramanky Veroniky Donutkové a Radima Výchopeně, kteří se vybrali na Jamajku, aby zachytili dancehallovou kulturu a její vliv na společnost.
  5. Trhák (Zdeněk Podskalský st., 1980) Viděla jsem jen úryvky a vždy jsem se tak smála, že až. Taky je to film o filmu, ale z českého prostředí a že je to dost české. A to herecké obsazení! Humor, ale asi nebude pro všechny.
  6. La Dolce Vita (Federico Fellini, 1960) – Při moji lásce k Římu a Itálii, nechápu, že jsem to ještě neviděla.
  7. Cesta do fantazie (Hajao Mijazaki, 2001) – Anime
  8. The Florida Project (Sean Baker, 2017) – Dvaadvacetiletá matka a šestiletá dcera. Dětství verzus brzká dospělost. Asi tak bych shrnula synopsi filmu.
  9. Lásky jedné plavovlásky (Miloš Forman, 1965) – Formanovská klasika s nominací na Oscara. Mám pocit, že jsem tuto romanci viděla na chalupě s rodiči, ale teď ten film ocením jinak.
  10. Portrét dívky v plamenech (Céline Sciamma, 2019) – Láska mezi dvěma ženami ve Francii v roce 1970. SOLD!

 

+ 15minutová jednohubka v podobě animovaného filmu Dcera (Daria Kashcheeva, 2019)

Jaké jsou filmy na vašem seznamu?

 

 

 

UNTIL NEXT TIME