CONTENTOVÁ PĚTKA: DUBEN

5 května, 2019

1. Bonding time

 

Pustíte si první díl a nebudete vědět přestat. Seriál Bonding od Netflixu je zábavný, osvobozující a boří nejedno tabu. Já jsem celý seriál zhlédla za jeden večer a očekávám další sérii. Dílů není moc a mají maximálně do 25 minut. Malý teaser: Je o studentce psychologie, která pracuje jako domina a o gay kamarádovi alias jejím novým asistentem v nejednom sexuálním dobrodružství. Trailer vás namotá, uvidíte.

V mnoha částech jsem si myslela, že je natočený na základě knižní předlohy SLUTEVER, kterou jako svůj deník napsala Karley Sciortino. Knihu jsem si přivezla z New Yorku a doporučuji každé ženě. Je velmi osvobozující, nejenom že se snaží redefinovat slovo slut a fenomen slut-shamingování napříč společností, ale také trefně dává dole dvojité standardy, které platí pro může a ženy. Jazyk a popis je velmi explicitní, přeci jen, je to kniha psaná v první osobě o tom, co znamená být domina, praktikovat BDSM, nebo být sugar baby.  Ať Karley popisuje cokoliv, hlavním atributem je konsensualita. Mimo jiné si přečtete její sloupky na téma vztahů a sexu pro americký Vogue, díky kterým jsem na Karley před pár lety natrefila a nebo SLUTEVER videa, která točí pro VICE. Překvapivě jsou o sexu. 

 

2. Bra shopping

 

Krátký film Unclasped sleduje změnu vztahu mezi matkou a dcerou. kterou v podání režisérky Aella Jordan-Edge nastartoval nákup podprsenek. Každá z žen prochází změnami a snaží se s nimi vyrovnat. Matka se vyrovnává s dospíváním své dcery a změnou, kterou prochází její vlastní tělo. Dcera naopak hledá samu sebe a objevuje svou sexualitu.  Film prostřednictvím ženských charakterů reflektuje téma sexuality, body-image, identity a dynamiky vztahu na úrovni matka-dcera.

3. Instagram bez <3

 

Ano, ano a ještě jednou ANO. Instagram právě na kanadských uživatelích testuje, jak se změní jejich uživatelské chování potom, co se v aplikaci přestanou zobrazovat lajky u fotek. Srdíčkovat budeme moct  i nadále, ale žádné číslo se nám pod fotkou neukáže a já věřím, že to může přinést jen svobodu a uvolnění v tom, jaký obsah budeme sdílet. Možná bude o dost autentičtější, ale především a to zdůrazňuje i vedení instagramu, nebude jeho uživatelům způsobovat stres a v některých případech dokonce úzkost.  Narovinu, kdo z nás, kdo má a nebo měl profil na instagramu se nikdy nezaobíral tím, jak vypadá jeho feed, nebo kolik má nová fotka liků, nebo jaké aplikace použít. Zažili jsme to všichni a přitom by to měla být zábava a to je to, co si připomínám. Někdy totiž mám chuť věci sdílet, ale občas mi to připadá jako ta nejzbytečnější věc na světě a ptám se, koho to zajímá? Ale možná moje starší já se bude chtít zpětně podívat na to. co bylo a buď nebude rozumět tomu, že taková doba existovala, a nebo bude nostalgicky vzpomínat.

Pardon, trochu jsem si potrepkala, ale věřím, že by tato změna mohla být nová éra instagramu bez porovnávání, měření úspěchů a hlavně bez stresu.

 

4. V síti

 

Trailer na nový dokumentární film V síti jsem viděla někdy na začátku dubna, tedy cirka měsíc před tím, než byla oficiálně spuštěná hithit kampaň. V studiu plaftik jsme pomáhali animovat titulky, takže se k nám dostal ještě surový materiál, sestříhaný do finální podoby to ano, ale ještě s konkrétními obličeji oněch predátorů.  Byl to velmi silný zážitek plný znechucení a pocitu bezmocnosti. Třetina dětí ve věku 11-13 let přichází do styku se sexuálním zneužíváním na síti, rodiče o tom nevědí, na škole se o tom nemluví a já věřím, že po odvysílání tohoto dokumentu bude. Vznikne i sestřih upravený o explicitní pasáže vhodný pro odvysílání na školách, aby se o tom mohlo mluvit, diskutovat a děti varovat a naučit je rozpoznat, co je přátelský vztah a co už je daleko za hranicí.

Za dokumentem stojí Hypermarket Film, který v roce 2004 natočili Český sen,  “první českou filmovou realitu”, jak to producenti nazývají. Natáčení probíhalo v koprodukci s Českou televizí a pod dohledem ředitelky Linky důvěry, psycholožky, právníka a kriminalisty se specializací na kyberkriminalitu. Producenti Vít Klusák a Barbora Chalupová našli tři ženy starších 18 let, ale vypadající nevinně a mladě. Vytvořili jim nové identity, ve studiu postavili dětské pokoje a na seznamkách vytvořili profily. A vše se začalo. Zprávy a fotky na sebe nenechali dlouho čekat. Je to silné.

Podívejte se, sdílejte a když můžete, tak i přispějte.

 

5. Dream Crazies

 

Přestože je to dva měsíce stará reklama, tak stále mám husí kůži, když se na ni dívám. Takže tady musí být.

 

UNTIL NEXT MONTH