CONTENTOVÁ PĚTKA: KVĚTEN

18 června, 2019

1. Vizuální storytelling

Krátký film o mladém páru, kterému se rozpadá vztah a jejich pocity zrcadlí svět kolem nich. To vše za písně od Edith Piaf L’Hymne à l’amour. Minuta a 37 sekund emocí a filmového zpracování (paralela na Inception je poměrně trefná) končí wordingem „Life is a baeutiful sport“

2. Inkluzivita od Orange SK

Květen patří hokeji, především z pohledu reklamy a dvojnásob to platilo o Slovensku, které MS v hokeji hostilo. Reklamní kampaň s názvem „Orange a Hokej mimo mantinelov“ jsem do své pětky zařadila, protože se jednoduše vymykala od všech ostatních, co v televizi běžely a přinesla do reklamních breaků víc, jak jen svůj produkt. Poselství týmové práce, důležitost mít v životě cíl a dostat se k němu poctivo je jasnou paralelou na hokej. Zároveň se podprahově vymezuje proti šikaně ve škole a je inkluzivní vůči dívkám v hokeji. Za kampaní je slovenská agentura Wiktor Leo Burnett a o realizaci se postaral Leopard Production.

3. BOOK SMART

Trailer na film BOOK Smart jsem viděla někdy na začátku tohoto roku a těšila jsem se na něj ze dvou důvodu – je to režisérsky filmový debut Olivie Wilde a potom málokterý gay charakter ve filmu, nebo v seriálů mi uteče. To, že film režírovala konkrétně Olivie Wilde není tak důležité jako to, že je další ženou, která usedla na režisérské stoličce. Z průzkumu realizovaným Center for the Study of Women in Television and Film vyplývá, že top 100 filmů v roce 2018 bylo jen ze 4% režírováno ženami.

Nenechte se mýlit distribučním názvem, který se svezl na vlně privitismu “Šprtky to chtějí taky”, protože Book Smart stojí na silných ženských charakterech, které demonstrují svou nezávislost a svobodnou vůli. Film má možná poměrně předvídatelný scénář, každopádně charaktery nejsou dle mého názoru tak šablonovité, jak byste od podobného žánru mohli čekat. Film je především o předsudcích, které v sobě máme všichni, ale trefně se mu je daří nabourávat.  Co musím ale vyzvednout a je to možné vnímat jako určitý statement je fakt, že homosexuální orientace hlavní postavy není ve filmu zobrazena jako téma, ale úplná samozřejmost. Víc takových charakterů v mainstreemu, protože jestli ho na něco zneužít, tak právě na toto!

Alert: Budete se smát, vážně!

4. The best a man can get

Lednovou kampaň  Gillette, o které jsem psala v první CONTENTOVÉ PĚTCE, kde hlavním tématem byla toxická maskulinita, doplňuje další transgender inkluzivní reklama.

Krátký film “First Shave” představil P&G ve spolupráci s agenturou Grey Canada  na Inside Out LGBT filmovém festivalu v Torontu. Naprosto jednoduchá činnost, jako je holení, je možná pro velkou většinu mužů vnímána jako samozřejmost, ale ne pro Samsona Browna. Jeho první holení za přítomnosti jeho otce, je manifestem jednoho z  milníků na jeho cestě být tím, kým skutečně je.

“My dad’s encouragement came from a place of love and gave me the confidence to express my true authentic self.”

Pro společnost P&G je transgender inkluzivita součástí jejich firemní kultury od roku 2009, na korporátní úrovni podporují tranzicí svých zaměstnanců a jsou zakládajícím členem Human Rights Campaing, globální iniciativy za rovná práva pro LGBT na pracovišti. To jen abyste věděli, že to nejsou pokrytci.

5. Less polished

Ano, konečně beauty kampaň, která manifestuje krásu v úplně jiné podobě. Kreativní ředitel Alessandro Michele do toho šlape s dávkou osmdesátkové vibrace, záměrnou nedokonalostí a s dentální různorodostí.

Koncept, který Gucci představil je na míle vzdálený tomu, co beauty průmysl jako takový svým zákazníkům prodává. Křivé zuby a mezery mezi nimi to jednoduše nejsou. O to víc si myslím, že toto surovější a méně naleštěné pojetí může fungovat.

Chris Simmons ke kampani natočil krátký film, kam přenesl stejnou estetiku, jakou zachytil na fotkách Martin Parr a voiceover ji v závěru jen zdůrazňuje: „Be bold, bright and beautiful.“

Photo: Courtesy of Gucci
UNTIL NEXT MONTH