CONTENTOVÁ PĚTKA: PRIDE MONTH SPECIÁL

14 července, 2019

1. Viditelnost

Reprezentace nás, všech menšin, ať už pohrdáme nálepkami, nebo se k nim hrdě hlásíme, je jedna z nejdůležitějších cest, jak měnit názory ve společnosti a nebo dát pocit sounáležitosti někomu, komu se nedostává.. Netflix je skvělým příkladem. V červnu odstartoval kampaň Prism, ke které vzniklo video s herci, kteří jsou součástí komunity a hrají v nejednom ze seriálu na Netflixe. A musím se přiznat, to video mě upřímně těší. K tomu na Netflixu vznikla podstránka Prism, která sdružuje všechny filmy a seriály napříč LGBTQ+ spektrem.

2. Padesát let od Stonewall riots pohledem Yuval Noah Harariho

Letošní oslavy pride month byly o to intenzivnější, protože pamětníci Stonewall Riots a my, členové komunity, jsme si připomínali 50 let od Stonewallského povstání, které představuje velký mezník v boji za práva homosexuálů. Můj oblíbený autor Yuval Noah Harari, který napsal úžasné knihy Sapiens – A Brief History of Human Kind, Homo Deus –  A Brief History of Tomorrow a 21 Lessons for the 21st Century a sám je členem komunity se v článku pro The Guardian podělil o své myšlenky nových hrozeb pro LGBTQ+ komunitu, které dává do zajímavých historických paralel. Gay or not, přečtete si tento článek. Je pravdivý, alarmující a závěr dojemný. Mám pocit, že Black Mirror realita by nemusela být až tak vzdálená budoucnost.

Pokud by vás více zajímali události kolem Stonewall riots, tak v květnu vyšla nová kniha The Stonewall Reader.

3. Horse and carriage support

Některé značky podporu komunity mají skutečně jako součást svých hodnot a na duhové vlně se nevozí jen jednou za rok, jak o tom píše tento článek. Pokrytectví zdar.  Coach podporuje Hetrick Martin Institute, iniciativu na podporu LGBTQ+ mládeže v New Yorku, od roku 2013. Společně k výročí Stonewall riots přispěli videm Fifty Years Proud, které je oslavou hudební scény posledních padesáti let. Každé desetiletý demonstruje příslušný styl tance, hudby, oblečení a kulturní odkazy dekády. Obraz doplňují rozhovory s pamětníky povstání a současnými ikonami. Ta pozitivní a glam atmosféra videa, která přesně reflektuje značku Coach, spolu s historickým kontextem vytváří podle mě realistický pohled na to, co komunita prožila. Tříminutový film, za jehož kreativou stojí agentura RanaVerse začíná songem I will survive, hymnou komunity. What a way to start.

4. ?

I <3 you Hater je nová celosvětová kampaň od Spritu pro všechny hatery, kterých je v online světě víc než dost. Reálné tváře, jejich příběhy a skutečné nenávistné komentáře, kterým museli čelit –  a na to všechno zelené srdíčko jako reakce. Protože nenávist plodí zase jen nenávist. Další videa a více o kampani tady.

 

5. Acceptance Street

Na závěr trochu guerillové podpory od MasterCard.  Jen necelé dva bloky od baru Stonewall Inn, kde vypukly před 50 lety nepokoje, protíná Christopher Street ulice, která se úplnou náhodou jmenuje Gay street. Přestože s největší pravděpodobností referuje ke jménu R. Gay, který tu v období kolonialismu vlastnil pozemky, si členové komunity jezdí ukazatel fotit. Tento červen k němu přibylo dalších 11 ukazatelů v barvě duhy, jednoduše proto, že slovo Gay už nepokrývá široké spektrum všech členů komunity. A k tomu má MasterCard ještě v rukávu další kampaň True Name, která má všem transgender a non-binary lidem umožnit si neinvazivní cestou zvolit jiné jméno na kartě, než jejich rodné.

UNTIL NEXT MONTH