Noticed in NYC

20 ledna, 2019

O New Yorku a jeho maličkostech,

kterých jsme si všimly a u nás buď fungují jinak, lépe a nebo vůbec.

Do New Yorku jsem letěly na moje narozeniny. Byla to čistá náhoda. Já měla před státnicemi, Miška oslavovala jejich složení ve městě a já doma scrollovala internety.  Dost nedůvěřivě jsem klikla na fotku, která proklamovala letenky do New Yorku za 267 eur, ale oplatilo se. Když jsem se proklikala k závěrečné sumě, tak se s poplatky zvedla na 280 eur.

Diskuse o jejich koupi byla poměrně rychlá.

Zažila jsem svůj nejdelší narozeninový den vůbec. Měl přesně 30 hodin. Také to byl den, kdy jsem před rokem začala freelencovat, a tak jsem trochu bilancovala a rozmýšlela co dál. A NYC byl ideálním místem, kde zrovna být. Tento článek není ale tou bilancí. Je o maličkostech, kterých jsme si všimly a u nás buď fungují jinak, lépe a nebo vůbec.

Bydlely jsme na pomezí Brooklynu a Queensu v Airbnb bytě. Na Manhattan to M vlakem bylo 35 minut. Dost času se rozhlížet a číst všechny ty reklamy, které spojovaly dva rysy: VIZUALITA a PROMO KÓDY. Značky a nebo firmy tak nabízeli kredit v určité výši, a nebo procentuální slevu na svůj produkt nebo službu. Každopádně je to maličkost, která neměřitelnou out of home reklamu najednou umožní  vyhodnotit a spočítat její návratnost.

 

“How are you?” fráze je skutečnější, než jsem si myslela. Potká vás při vstupu do obchodu a muzeí, nebo při usazování číšníkem ke stolu v restauraci. Předchází tak jakémukoliv setkání a rozhovoru. Po několika dnech jsem přestala odpovídat a automaticky odpověděla otázkou, tak jak nás to učili v jazykových školách. Autenticita asi nula, ale poskytovaný SERVIS v rámci služeb je úplně někde jinde. Milá a vstřícná obsluha, která z nakupování jakéhokoliv produktu a služby, dělá jiný zážitek.
Překvapil nás i THANK YOU E-MAIL. U on-line objednávek nic neobvyklého,  ale toto nebyl ten případ. V kamenném obchodě Harman Store jsem si koupily dvoje sluchátka a na druhý den nám přišlo personalizované poděkování z e-mailu obchodní asistentky, která nás nákupem sprovázela.  Nic automaticky generovaného, nic vtíravého. Jen poděkování za nákup a možnost se na tento e-mail obrátit v případě jakýchkoliv otázek. Milé.
Samozřejmě na e-mail vám může něco přijít jen pokud ho někomu poskytnete. Dostáváme se k systému plateb, který v NYC funguje a je zároveň jak efektivní, tak udržitelný. ŽÁDNÉ TIŠTĚNÉ ÚČTY.  Celá platba probíhá na tabletu na kterém potvrdíte sumu, zadáte spropitné, podpisem platbu potvrdíte a v případě, že chcete účet, tak zadáte e-mail, kam účet obratem přijde. Žádné zmuchlané účtenky vyhozené do koše, jakmile vyjdete z obchodu.
Na margo udržitelnosti, reálným problémem jsou KÁVOVÉ KELÍMKY. Je těžké odhadnout, zda-li v poměru počtu obyvatel je to vlastně podobné jako v Praze, nebo Bratislavě, ale ten pohled na lidi v metru nebo na ulici s jednorázovými kelímky byl dost alarmující. Nepomáhá tomu ani fakt, že “To Go” se stalo automatickým a pokud jsme neřekly jinak, tak jsem dostaly kávu  do papírových šálku. Extrém ale byl, že někde neměli ani keramické šálky. Všechno pěkně jen do papírových. Skvělé je, že existují kampaně jako byla ta #dasato, kterou odstartoval slovenský zero waste obchod Dobrožrút a na Instagramu mám přes 1000 příspěvku. Možná to není nějaké vysoké číslo, ale změna trvá. Příště se na cesty i my lépe připravíme.
GLOSSIER je u nás západní zboží v tom pravém slova smyslu. Asi jako jeany z tuzexu v osmdesátkách. Stačí neshippovat do většiny částí světa a zajistíte si frontu před obchodem den co den. Místních, ale i turistů.  Samozřejmě do NYC jsme odlétaly se seznamy od kamarádek a další přicházely.

Každopádně nákup kosmetiky a především té dekorativní je pro mě vždy oříšek. Ve většině obchodů s kosmetikou z poloviny netuším, na co se ten nebo onen produkt používá. Glossier má pár produktů, takže stačím udržet přehled a celkově prostředí přímo vybízí k vyzkoušení. Je to dané i tím, že staff v růžových overalech jen nestojí a nepozorujé vás, ale sám produkty zkouší. Líčí se a když se chcete poradit, tak se vlastně obracíte na jednoho z vás. Taková psychologická hra, která by se mohla vyplatit i jinde.

 

BUĎME TÝM
Začněme už dnes